Kārlis Krūmiņš, mākslīgais intelekts

FRANKENŠTEINA KOMPLEKSS

Somu studentu mēģinājums runāt latviešu valodā
Svētdien, 1. oktobrī un pirmdien, 2. oktobrī plkst. 19.00 LKA teātra mājā “Zirgu pasts” // Biļetes EUR 12.00

“Frankenšteina komplekss” ir Latvijas Kultūras akadēmijas un Tamperes Universitates otrais iestudējums programmā “Aktierspēle svešā valodā”. Izrāde tapusi šī gada augustā Tamperē, Somijā, un festivālā “Patriarha rudens” piedzīvos Latvijas pirmizrādi. 

Kārļa Krūmiņa un mākslīgā intelekta (MI) sarakstītās lugas “Frankenšteina komplekss” centrā ir dramaturga dialogs ar mākslīgo intelektu, mēģinot izprovocēt, lai tas uzraksta lugu. Izrādē katru no trim mēģinājumiem panākt dramaturga instrukciju izpildi iestudējis cits LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras teātra režijas students – Jēkabs Nīmanis, Endīne Bērziņa un Andris Zeļonka – ar atšķirīgu somu aktiermākslas studentu grupu. Savukārt pēdējā izrādes daļā, kuras inscenējumu veidojušas Sandija Dovgāne un Endīne Bērziņa, – MI patstāvīgi sarakstītās lugas interpretācijā – piedalās viss aktieru ansamblis, reprezentējot MI kā daudzbalsīgu kori. Īpašu šarmu izrādei piešķir Jēkaba Nīmaņa sarakstītās dziesmas.

LKA Goda profesors režisors Dāvids Džovanzana (Davide Giovanzana) šādi raksturo lugu: “Kārļa Krūmiņa luga ir asprātīgs un jautrs dramaturga un mākslīgā intelekta dialogs, kurā dramaturgs pārbauda, vai MI spēj uzrakstīt lugu. Tomēr pārsteidzošais šajā lugā ir tas, ka cilvēka un mašīnas mijiedarbība, kas tradicionāli parādās daudzos stāstos, šeit ir apvērsta otrādi: cilvēku atveido uz ekrāna redzama bezpersoniska balss, bet mākslīgo intelektu spēlē četri aktieri, kuri iemieso šo balsi. Luga ir kā īsais kurss dramaturģijā, teātra vēsturē un stāstu stāstīšanas mākslā, kas vienlaikus aplūko bailes no tehnoloģijām.”

Projektu atbalsta: NORTEAS, Erasmus+, Latvijas Kultūras akadēmija un Tamperes Universitāte

Autori: Kārlis Krūmiņš, GPT-3 (MI)

Režisori: Endīne Bērziņa, Sandija Dovgāne, Jēkabs Nīmanis, Andris Zeļonka

Mentori: Kārlis Krūmiņš, Tiina Syrjä

Darbs ar valodu: Sandija Dovgāne, Tiina Syrjä

Mūzika: Jēkabs Nīmanis

Gaisma un skaņa: Dainis Sumišķis 

Titri: Tiina Syrjä

Izpildproducente: Katrīna Timpare

Projekta vadītāja: Zane Kreicberga

Foto: Sulo Rahman un MI

Aktieri: Peppi Hokynar, Leo Ikhilor, Ilona Karppelin, Vincent Kinnunen, Jussi Korhonen, Kasper Korpela, Roosa Leivo (vierailija), Saara Mänttäri, Jalmari Pajunen, Sulo Rahman, Vili Saarela, Elsi Sloan, Sandija Dovgāne